PŘIHLAS SE, KOMENTUJ, ZAPOJ SE!

PřihlásitNový účet

Pyrotechnika není žádný zločin, říká prezident fanklubu

23. dubna 2011 napsal Zaky 1 komentář

V období okurkové sezóny jsme vyzpovídali prezidenta Fan Clubu HC Olomouc o.s. pana Otu Weinlicha, který nám odpovídal na otázky, které se týkaly olomouckého hokeje. Jestli prezident obstál, posuďte milí čtenáři sami.


Oto, před dvěma měsíci skončila olomouckým hráčům a fanouškům hokejová sezóna 2010/2011. Morávka se umístila až na pátém místě, což bylo pro mnohé fandy velkým zklamáním. Jak s odstupem času hodnotíš uplynulou sezónu?

Uplynulá sezóna skončila, tak jak skončila. Rozhodně mne překvapilo, že jsme porazili silné týmy a s outsidery jsme měli velké problémy. Sezóna mohla skončit daleko lépe, mohli jsme porazit Havlíčkův Brod a dostat se dál. Vypadnutí ve čtvrtfinále bylo velkým zklamáním. Celkově byla sezóna trošku horší než předminulá.

Která změna by Kohoutům do nové sezóny nejvíce prospěla? Byl bys raději, kdyby přišel Jiří Dopita, nebo došlo ke změnám na trenérských postech?

O trenérech se nebudu vyjadřovat, jelikož vše není jen o nich. Jiří Dopita by byl velké posílení pro olomoucký hokej. Nalákal by diváky, je to bývalý reprezentant, je to pan Jiří Dopita.

Před novou sezónou odešel kapitán Richard Brančík…

Určité oslabení to bude, ale každý jsme nahraditelný. Ríša tvořil dobrou partu, kluci za ním stáli. Bude ho škoda. Přeji mu na novém působišti hodně štěstí.

Dle statistik měla Olomouc za první a druhou část ligy průměr 900 diváků na zápas, i když opticky byly návštěvy na zápasech o něco málo vyšší. Diváci nechodí na hokej kvůli mnoha důvodům. Který z nich má na návštěvy největší vliv?

Jedná se hlavně o stadion, i když jsou tam nové WC, což prospělo ke kultuře, ale pořád stadion neodpovídá důstojnému zázemí. Není zájem o hokej, protože je tady velká konkurence sportovních oddílů. Je tady Sigma, házená, volejbal a jiná sportovní vyžití.

Pyrotechnika na stadionu. Nezbytný prvek fanoušků, anebo zločin?

Nejsem proti pyrotechnice! Je to zpestření zápasů, pokud je to v nějakých mezích. Nakonec to vidíme na všech stadionech, že se to děje, že pyrotechnika existuje. Při posledním zápase baráže v Mladé Boleslavi se objevila také. Vždy to záleží na domluvě, buď s vedením klubu anebo s pořadatelskou službou.

Máš pochopení pro občany, kteří si říkají hooligans?

Nevadí mi, každý máme své. Mám pro ně pochopení, jelikož mně vadí násilí na stadionech. Pravdou však je, že si fanoušci mají po zápase dát pivo, než se někde prát.

Fanklub pořádal během sezóny mnoho výjezdů. Některé se však bohužel nepovedly uskutečnit (kvůli malému zájmu). Který výjezd ti utkvěl v paměti nejvíce?

Dělali jsme výjezd do Bratislavy, kam jsme bohužel nedorazili. Byl porouchaný autobus, nemohl to ovlivnit ani řidič. Myslím si, že to mohl být jeden z podařených výjezdů, jelikož nás tam bylo dost, atmosféra v autobuse byla parádní. Doufali jsme, že za 15 minut pojedeme, avšak z 15 minut se nakonec stalo 5 hodin, kdy jsme stáli na benzince a čekali na další autobus, který nás odvezl zpět do místa bydliště. Příčinou poruchy bylo ložisko vysypané na klikové hřídeli.

Členů má fanklub necelých 100. Co udělat pro to, aby se tento počet co nejvíce navýšil?

Určitě lepší propagace olomouckého hokeje. Udělat to tak, aby fanoušek měl pocit, že má ze členství i nějakou výhodu. Fanoušek se musí rozhodnout, buď budu ve fanklubu, anebo nikoliv. Vždy je to jen o podpoře olomouckého hokeje. Fanoušek může vstoupit na schůzi, popřípadě si může stáhnout přihlášku na webu fanoušků. Výhodou jsou levnější permanentky, výjezdy a šály. Členský příspěvek zůstává stejný, tedy 200 Kč. Pro někoho je to moc, pro někoho naopak málo. Ovšem z členských příspěvků hradíme fotbálek s hráči, vlajky, akce FC atd.

Velice pozitivně se hodnotil fotbalový turnaj ve Slavoníně. Rozhodlo se, zda se bude v tomto turnaji pokračovat?

Pokračovat se určitě bude. Mělo to veliký ohlas, jsou nápady, že by se turnaj ještě více rozšířil. Minule přijela televize a novináři, fanoušků dorazilo asi 300, což byla parádní účast na to, že se tento turnaj konal vůbec poprvé. Bylo to krásné sportovní odpoledne.

Někteří hráči si stěžovali na prodlevy mezi zápasy, jiní zase na to, že někteří fanoušci to brali až moc prestižně. Chystá fanklub proti tomuto nějaká opatření?

Někteří účastníci turnaje to brali až moc osobně. My jsme to chtěli pojmout spíše jako zábavu, prioritou bylo to, aby se nikdo nezranil. Určitá opatření chystáme.

Připravují se pro nadcházející období některé nové akce fanklubu, při nichž by byli přítomni i hráči A-týmu Mory?

Loňský minigolf s hráči neměl takový ohlas, jaký jsme si představovali, proto od něj letos upustíme. Bude zahájení hokejové sezóny, opět pochod městem, turnaje s hráči a jiné. Máme něco pod palcem, ale budeme ještě jednat s vedením klubu. Návrhů je hodně.

Jsi spokojený se spoluprací s vedením klubu? Co už se dokázalo z této spolupráce pro olomoucký hokej vytěžit?

Se spoluprací s vedením klubu jsem spokojený. Jsme neustále v kontaktu, když je potřeba, tak si zavoláme. Mohlo by to být lepší, ale v rámci možností je spolupráce dobrá. Vše záleží také o počtu členů fanklubu. Čím nás bude víc, tím to bude lepší.

Petice fanoušků za rekonstrukci či vybudování zimního stadionu hraje v posledních týdnech prim. Podpořil jsi svým podpisem petici? Jak bys řešil problém zimního stadionu?

Troufnu si říct, že jsem byl mezi prvními, kteří to podepsali. Podepsal jsem to, protože mi není lhostejný osud zimního stadionu a jsem hokejový srdcař. Největší hodnotou staré haly je cena železa. Zimní stadion je věcí města, město se stará o provoz stadionu. Není tajemstvím, že je tam nějaký problém s pozemky, které vlastní především pivovar Litovel. Musí se to vyřešit, aby se mohlo pokračovat dál. Ve hře je varianta, že by se eventuelně mohlo stavět na zelené louce, což by byla také možnost.

Oto, byl bys raději, kdyby se zrekonstruoval současný stadion na Hynaisově ulici, anebo se postavil stadion nový na Pražské?

To je dobrá otázka. Já osobně bych zrekonstruoval současný zimní stadion. Je tam dopravní obslužnost, navíc v centru města, což má málokterý stadion. Je to ucelený sportovní areál, hraje zde zápasy Sigma, navíc se nachází hned poblíž plavecký stadion či tenisové kurty.

Není tajemstvím, že pravidelně navštěvuješ zápasy fotbalové Sigmy. Pokud bys měl porovnat zápasy Sigmy a Mory, tak kde vidíš největší rozdíly?

Hlavně v divácích, jelikož Sigma má průměr 5 tisíc diváků na zápas. Chodím i na Sigmu, ale raději mám hokej. Hokej je hra rychlá, atraktivní a pořád se v ní něco děje.

V kolika letech jsi začal chodit fandit na zimák?

Začal jsem chodit na hokej se svými spolužáky, když mně bylo přibližně 15 let. Hokej byl dříve nejlevnější zábava, my jsme totiž neholdovali alkoholu a jiným neřestem. Pamatuji si ještě dřevěný stadion, kdy na ledovou plochu pršelo nebo padal sníh. Když praskla žárovka, tak se musela přerušit hra. Hrálo se úplně jiným způsobem. Hokej byl technický, dnes je hodně silový.

Vzpomínáš na mistrovskou sezónu 1993/1994?

Jistě. V té době nikdo nepočítal s tím, že bychom mohli být prvními mistry republiky. Na zápasy se chodilo 2 – 3 hodiny předem kvůli tomu, abychom měli místa. Každému bych přál tyto zápasy prožít, protože to byla atmosféra, o které se nikomu nikdy nezdálo. Pardubice bylo z toho špatné, avšak chtěl bych poděkovat našim fanouškům, že jsme je tenkrát vyvolali. Na tuto dobu rád vzpomínám, protože jsme si mohli užít opravdového hokeje.

Pro české hokejové fanoušky vrchol hokejové sezóny, MS v ledním hokeji na Slovensku, u čehož nebudou chybět olomoučtí fanoušci. Díky fanklubu mají jedinečnou možnost zhlédnout Jágra a spol. naživo. Oto, jak obtížné bylo získat lístky na zápas české reprezentace?

Vůbec jsem nedoufal, že se nám to podaří. Pro lístky jsme jeli osobně. Nebylo jednoduché dát dohromady tolik peněz, byla to částka asi 100 000 Kč, ale podařilo se. Na zápasy se těšíme, je to vyvrcholení naší hokejové sezóny.

Foto: fan-zone.cz

Zorro
13 let
Oto dobře si to napsal. Akorát bych se nebál té kritiky trenérů! Neboj se toho! :-P
Zorro